Mapę do celów projektowych geodeta wykonuje po aby projektant mógł wykonać project zagospodarowania działki lub terenu. Dokument ten jest integralną częścią projektu budowlanego, na podstawie którego wydawane jest pozwolenie na budowę.
Etapy prac geodety podczas wykonywania mapy do celów projektowych:
1. Przyjęcie zlecenia od klienta
2. Zgłoszenie pracy geodezyjnej w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.
3. Pozyskanie z zasobu geodezyjnego dokumentów potrzebnych do wykonania mapy.
4. Wykonanie wywiadu terenowego oraz pomiaru w terenie elementów terenu, których brakuje na mapie zasadniczej oraz innych materiałach pozyskanych z zasobu.
(Należy tutaj zaznaczyć, że w przypadku gdy w zamierzeniu budowlanym przewiduje się usytuowanie budynków w odległości mniejszej lub równej 4 m od granicy ewidencyjnej, lub innych obiektów budowlanych w odległości mniejszej lub równej 3 m od granicy działki ewidencyjnej, a w zasobie brak jest danych określających położenie punktów granicznych z dokładnością maksymalnie 10 cm należy wykonać ustalenie przebiegu granic ewidencyjnych)
5. Geodeta wykonuje mapę do celów projektowych oraz kompletuje operat geodezyjny. Operat wraz z plikami aktualizującymi powiatowe bazy danych przekazuje do Powiatowego Ośrodka Geodezyjnego i Kartograficznego w celu jego weryfikacji.
6. Gdy operat zostaje pozytywnie zweryfikowany i przyjęty do zasobu, mapa zostaje opieczętowana, a następnie dostarczona klientowi.
Treść mapy do celów projektowych stanowią elementy mapy zasadniczej, informacje z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także inne elementy wskazane przez projektanta.
Skalę mapy dostosowuje się do rodzaju i wielkości zamierzenia budowlanego. Najczęściej jest to skala 1:500, a dla większych terenów na których projektowane będą sieci uzbrojenia terenu 1:1000.
Mapę oprócz tradycyjnej wersji papierowej dostarczamy również w wersji elektronicznej w formatach dxf, dwg, dgn czy pdf.
Czas potrzebny do wykonania typowej mapy np. pod projekt domu jednorodzinnego to zwykle ok. 2 tygodni. Oczywiście czas w dużej mierze zależy od obszaru podlegającemu pomiarowi.