Pytania Pisemne:
Egzamin 19.02.2025 r. - zakres 4
1. Kto zapewnia pomiar przemieszczeń i odkształceń w toku budowy? Jak geodetą potwierdza pomiar przemieszczeń i odkształceń? Kto odpowiada za bezpieczne użytkowanie budynku?
2. Proszę wymienić jakie dokumenty geodezyjno-kartograficzne załącza się do wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego i co ta decyzja określa? Jaki jest organ pierwszej instancji w zakresie lotnisk cywilnych?
3. Pytanie dotyczyło decyzji lokalizacyjnej przy kanale ulgi. Jaka decyzja jest niezbędna do realizacji tego obiektu oraz jakie opracowania geodezyjne zawiera wniosek? Czy budowla piętrząca o piętrzeniu powyżej 2m podlega badaniom i pomiarom? Jakie są to pomiary? Gdzie zakłada się urządzenia pomiarowe?
Egzamin 19.02.2025 r. - zakres 1
1. Co nazywamy punktem osnowy geodezyjnej? Kiedy zakładana jest osnowa pomiarowa? Omów zasady zakładania pomiarowej osnowy sytuacyjnej w postaci sieci kątowo-liniowej. Kto decyduje o założeniu takiej osnowy. Czy powstaje wtedy dokumentacja i jeśli tak to jaka to dokumentacja, gdzie się ją załącza?
2. Co to są tereny zamknięte? Kto nadzoruje prace na tych terenach? Czy należy je zgłaszać staroście? Odpowiedź uzasadnij. W jaki sposób ujawnia się w ewidencji gruntów i budynków grunty, budynki, lokale, które znajdują się na terenach zamkniętych, ale nie są objęte klauzulą tajności?
3. Z jakich przepisów wynika, że właściciel nieruchomości jest obowiązany przekazywać staroście informacje o zmianach dotyczących ewidencji gruntów i budynków. Jaki jest termin zgłoszenia takich zmian? Co grozi za nieprzekazanie tych informacji? Jakie budynki ujawnia się w bazie danych EGiB? W trakcie jakich prac geodezyjnych mogą powstać zmiany zgłaszane w EGiB?
Egzamin 20.02.2025 r. - zakres 1
1. Jak wygląda procedura weryfikacji zbiorów danych stanowiących wyniki prac geodezyjnych - prawa i obowiązki wykonawcy prac geodezyjnych oraz organu służby geodezyjnej? Organ wydał decyzję o odmowie przyjęcia do zasobu materiałów zawartych w operacie technicznym. Co w tej sytuacji może zrobić geodeta?
2. Inwentaryzacja sieci uzbrojenia terenu - zasady przy pomiarze, dokładność pomiaru rzędnych sieci? Jak postępujemy w przypadku inwentaryzacji i stwierdzenia niezgodności z planem zagospodarowania?
3. Czy ogrodzenie o wysokości 2.30 m wymaga pozwolenia na budowę? Kto decyduje o położeniu tego ogrodzenia? Kto jest odpowiedzialny za wytyczenie obiektu budowlanego w terenie? Wymień prace geodezyjne w procesie budowlanym? Czy geodeta jest uczestnikiem procesu budowlanego?
Egzamin 21.02.2025 r. - zakres 2
1. Jak wykazać przebieg granic działek ewidencyjnych przy modernizacji ewidencji gruntów i budynków jeśli przebiega ciek naturalny. Jaki użytek wykazać w EGiB?
2.W jaki sposób aktualizuje się dział I księgi wieczystej? Jak poprawić błędne oznaczenie nieruchomości w księdze wieczystej i czy takie sprostowanie można być wykonane z urzędu?
3. Współwłasność nieruchomości. W jaki sposób jeden współwłaściciel może dokonać podziału nieruchomości?
Egzamin 22.02.2025 r. - zakres 2
1. Proszę wskazać przypadki, kiedy o rozgraniczeniu nieruchomości orzeka sąd. Kto bierze udział w takim rozgraniczeniu i według jakich kryteriów ustala się granice? Jaka jest procedura ujawnienia orzeczenia sądu w bazie danych ewidencji gruntów i budynków? Podaj definicję znaku geodezyjnego?
2. Czy można podzielić nieruchomość jeśli brak jest miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a gmina nie przystąpiła do jego uchwalenia. Jakie prawa przysługują samoistnemu posiadaczowi w dobrej wierze, który wzniósł budynek na nie swojej działce. W jakim trybie można dokonać wydzielenia działki dla samoistnego posiadacza który wzniósł budynek w dobrej wierze.
3. Proszę opisać czynność wyznaczenia punktów granicznych uprzednio ujawnionych w ewidencji gruntów i budynków. Kto może wykonać te czynności? Proszę w punktach wymienić chronologicznie czynności formalne i techniczne.
Egzamin 22.02.2025 r. - zakres 1
1. Inwestor zlecił inwentaryzację kanalizacji ogólnospławnej, czynności mają rozpocząć się dzień po zleceniu. Jakie kroki względem organu SGiK musi podjąć wykonawca? Do jakiej grupy szczegółów dokładnościowych należą sieci uzbrojenia terenu? Jakie są dokładności pomiaru? Zasady generalizacji przy pomiarze sieci? Definicja inwentaryzacji powykonawczej? Jakie sieci podlegają inwentaryzacji w wykopie?
2. W ewidencji działka oznaczona jest ŁVI i ma powierzchnię 0.4100 ha. Inwestor dostał pozwolenie na budowę budynku na tej działce, geodeta dokonał tyczenia. Jaki użytek powinna mieć aktualnie działka w EGiB i dlaczego? Kto jest odpowiedzialny za wytyczenie obiektu budowlanego w terenie? Jaka jest minimalna pow. użytku B, Bi, Ba jaką wykazuje się w ewidencji? Kto jest odpowiedzialny za wytyczenie obiektu w terenie? Jakie dokumenty należy przygotować do aktualizacji ewidencji?
3. Geodeta uprawniony prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Według jakich przepisów dokonuje się kontroli działalności gospodarczej tego przedsiębiorcy? Kto ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną i w jakich przypadkach? Jakie są kary dyscyplinarne? Gdzie się wpisuje wzmianki o ukaraniu, kto to robi i na podstawie jakiego dokumentu? Kto może zostać rzecznikiem dyscyplinarnym, kto go powołuje i w jakiej procedurze?
Pytania ustne:
Zakres 1- pytania ustne
1. Rozwinąć skrót wo160 i jaka inna litera może być zamiast litery o i co ona oznacza.
2. Wymienić metody pozyskania danych do bazy BDOT
3. W jakich przypadkach nie trzeba wykonywać tyczenie przyłącza elektroenergetycznego
4. Geodeta pomierzył punkt graniczny w celu wykonania kontroli działania odbiornika i otrzymał odchyłki dx 0.03 dy 0.13. co powinien zrobić?
5. na czym polega ochrona znaków geodezyjnych?
6. Kiedy tyczymy przyłącze gazowe
7. Definicja budynku mieszkalnego jednorodzinnego?
8. Dokładność pomiaru sieci uzbrojenia terenu?
9. Co jest miarą dokładności punktów osnowy pomiarowej?
10. Metody pozyskania informacji o terenie
11. Pomiarowa osnowa wysokościowa, jak wyznaczamy
12. Kto decyduje o tym, że dane odstępstwo od planu zagospodarowania terenu jest istotne
13. Wymienić organy Służby Geodezyjnej i Kartograficznej.
14. Wymienić metody pozyskiwania danych o obiektach bazy gesut z oznaczeniami.
15. W jakich przypadkach zostaje się wykreślonym z listy uprawnionych.
16. Kiedy może być oświadczenie wykonawcy i dla jakich prac
17. Kiedy może być zastosowany użytek dr
18. Prawa geodety podczas pomiaru
Zakres 2- pytania ustne
1. Co zawiera wstępny projekt podziału?
2. Wymienić mapy do celów prawnych.
3. Jak się ustala skalę dla mapy do celów prawnych?
4. Jak się umieszcza znaki graniczne przy rozgraniczeniu (o zagęszczeniu)
5. Co dołącza się wniosku o podział i co jeśli nieruchomość jest objęta ochroną zabytków
6. Pytanie dotyczące zasiedzenia
7. W jakiej odległości od siebie wyznacza się punkty graniczne.
8. Do jakiej grupy dokładnościowej zalicza się linię brzegową
9. Służebność drogi koniecznej, co to jest i w jakim dziale KW jest ujawniana
10. Podział nieruchomości etapy- jak po kolei do tego przystępujemy
11. Czym się różni własność od posiadania samoistnego
12. Kto prowadzi KW
13. Na podstawie czego przyjmujemy granice do podziału?
14. Zniszczenie znaku granicznego i zniszczenie punktu osnowy geodezyjnej. Co jest przestępstwem, a co wykroczeniem.
15. Sposoby zapewnienia działce dostępu do drogi publicznej.
16. Do czego przy ZRID upoważnia rygor natychmiastowej wykonalności.
17. Różnica miedzy podziałem rolnym a z uogn?
18. Droga Konieczna
Podsumowanie
Do egzaminów z zakresów 1; 2; 4 przystąpiło 77 osób
Do części ogólnej (testowej) przystąpiło 77 osób, zdały 62 osoby.
Do części szczegółowej przystąpiło 62 osoby, zdało 46 osób.
Do części ustnej przystąpiło 46 osób, zdało 45 osób.
Zdawalność wyniosła 58%
Następna sesja egzaminacyjna odbędzie się w dniach 28–29 marca 2025 r.