Pytania pisemne:
Egzamin 23.04.2025 r.- zakres 4
1. Proszę podać jakie przepisy prawne regulują sprawy realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych? Jakie dokumenty geodezyjno-kartograficzne są niezbędne do wydania decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych? Kto wydaje taką decyzję?
Czy do gruntów objętych decyzją o pozwoleniu na realizację stosuje się przepisy o ochronie gruntów rolnych i leśnych?
2.Proszę podać kto wydaje decyzję na realizację inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego? Proszę wymienić jakie dokumenty geodezyjno- kartograficzne stanowią załączniki do wniosku o wydanie takiej decyzji? Co ta decyzja określa i co zatwierdza? Kto jest organem administracji architektonicznobudowlanej pierwszej instancji w sprawach dotyczących lotnisk cywilnych.
3. Czy możliwe jest usytuowanie budynku ścianą z oknem w odległości mniejszej niż 4m od granicy działki ewidencyjnej? Jakie przepisy regulują tą kwestię?
Egzamin 24.04.2025 r.- zakres 1
1. Wykonawca otrzymał zlecenie na wykonanie mapy do celów projektowych. W zamierzeniu budowlanym przewiduje się usytuowanie budynku w odległości 1.5 m od granicy działki. Jakie czynności musi wykonać geodeta przy wykonywaniu takiej mapy? Jakie uprawnienia powinien posiadać geodeta? Czy obligatoryjne jest sporządzenie mapy porównania z terenem? Jak mierzy się odległość od budynków, urządzeń budowlanych – gdzie na jakim poziomie
2. Jakie elementy sieci uzbrojenia terenu podlegają pomiarowi i z jakimi dokładnościami? Jakie są metody pozyskania informacji o obiekcie GESUT i ich oznaczenia? Jaką metodą można wykonać inwentaryzację powykonawczą sieci podziemnej i dlaczego?
3. Według jakich przepisów dokonuje się kontroli działalności gospodarczej geodety, który prowadzi taką działalność? Kto ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną i w jakich przypadkach? Jakie są kary dyscyplinarne? Gdzie się wpisuje wzmianki o ukaraniu, kto to robi i na podstawie jakiego dokumentu?
Egzamin 25.04.2025 r.- zakres 2
1. Inwestor planuje budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego o powierzchni użytkowej 300 m2 Na działce klasy RII o powierzchni 0,3001 ha, objętej miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przewidującym zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Obszar inwestycji wynosi 800 m2. Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o pozwolenie na budowę? Czy w przypadku tej klasy gruntu wymagane jest wcześniejsze uzyskanie decyzji o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej? Jakie opłaty w związku z tym będzie musiał ponieść inwestor?
2. Proszę wyjaśnić różnicę między rozgraniczeniem, a ustaleniem przebiegu granic działek ewidencyjnych? Jakie dokumenty są wymagane do przeprowadzenia ustalenia przebiegu granic działek ewidencyjnych? Jaka jest kolejność ustalenia granic w procedurze ustalenia granic działek ewidencyjnych?
3. Pytanie dotyczące podziałów nieruchomości w terenach rolnych. Kto i w jaki sposób decyduje o podziale nieruchomości rolnej? Proszę podać ograniczenia dotyczące tego podziału oraz wymienić zasady, tryby i sposób podziału nieruchomości rolnej w przypadku tych ograniczeń?
Egzamin 25604.2025 r.- zakres 2
1. Proszę wskazać przypadki, kiedy o rozgraniczeniu nieruchomości orzeka sąd? Kto bierze udział w takim rozgraniczeniu i według jakich kryteriów ustala się granice? Jaka jest procedura ujawnienia orzeczenia sądu w bazie danych ewidencji gruntów i budynków? Podaj definicję znaku geodezyjnego?
2. Wyjaśnij, co to jest ewidencja gruntów i budynków? Przedstaw i omów podział terytorialny kraju dla celów ewidencji? Kto i w jaki sposób nadaje miejscowości status miasta? Kto i w jaki sposób dokonuje podziału na obręby?
3. Klient planuje podział działki rolnej o powierzchni 0,20 ha. Po analizie materiałów pozyskanych z PODGiK okazało się, że wszystkie punkty graniczne tej działki mają atrybuty ISD „nie spełnia” oraz SPD „nieustalony”. Opisz jakie czynności powinien wykonać geodeta w takiej sytuacji i jaką mapę sporządzi.
Pytania ustne:
Zakres 4- pytania ustne
1. Kto odpowiada za punkty osnowy na budowie?
2. Kiedy zakładamy osnowę realizacyjną
3. Geodeta ma prowadzić obsługę linii kolejowej przebiegającej wzdłuż rzeki. Co robić i jak się do tego zabrać?
4. Skale map na jakich opracowuje się MPZP
5. Pytanie o odstąpienie od projektu, kiedy jest istotne? Co decyduje o takim odstąpieniu? – słowa klucze „zamienne pozwolenie na budowę”
Zakres 1- pytania ustne
1. Co to jest służba geodezyjna, komu podlega, na podstawie jakich przepisów działa? Wymienić jednostki administracyjne i podzielić (administracja rządowa i samorządowa)
2. Typowe opracowania kartograficzne- krótko omówić i wymienić skale w jakiej są sporządzane
3. Powierzchnia biologicznie czynna- jak się ją oblicza, na podstawie czego się wykazuje. Z jakiego aktu prawnego można skorzystać szukając informacji na ten temat
Zakres 2- pytania ustne
1. Kiedy i co wznawiamy, a kiedy wyznaczamy?
2. Jak można „posprzątać” sytuację kiedy różni właściciele mają nieregularne, wąskie działki ( chodziło o połączenie i ponowny podział, kluczem był akt notarialny i co się w nim deklaruje)
3. Co się wykazuje w EGiB
4. Dane ewidencyjne punktu granicznego
5. Jakich gruntów dotyczy scalenie i podział, a jakie są wyjątki
6. Kto rozpatruje zarzuty do operatu przy modernizacji i w jakiej formie? Co z zarzutami złożonymi po terminie?
7. Co to jest punkt graniczny, znak graniczny i stabilizacja punktu granicznego?
8. Pytanie z art.. 29a rozporządzenia w sprawie EGiB- rozporządzenie zmieniające
9. Wymienić użytki rolne
10. Pytanie dotyczące terminów podczas modernizacji EGiB
11. W jaki sposób ustala się granice zgodnie z rozporządzeniem w sprawie egib
12. Pytanie dotyczące opłaty adiacenckiej
13. Skutki decyzji podziałowej art. 96 ustawy o gospodarce nieruchomościami
14. Pytanie o § 29. rozporządzenia w sprawie EGiB- źródła danych wykorzystywanych przy zakładaniu albo modernizacji ewidencji
15. Pytanie o znowelizowany § 33 w ust. 4 rozporządzenia w sprawie EGiB
„Trwała stabilizacja punktów granicznych ustalonych bezspornie może nastąpić, po
ich uprzednim ujawnieniu w ewidencji gruntów i budynków, z inicjatywy i na koszt zainteresowanych podmiotów, za zgodą osób biorących udział w tych czynnościach.”
16. Pytanie dotyczące podziału budynku
17. Jakie grunty podlegają klasyfikacji oraz wymienić rodzaje gruntów
18. Podział działki o nieuregulowanym stanie prawnym
19. Kto przeprowadza klasyfikację gruntów i kiedy się ją przeprowadza z urzędu?
20. Definicja działki ewidencyjnej i działki budowlanej i czym one się różnią
21. Wszystko o ugodzie granicznej, kiedy się ją zawiera? Czy mogą być 2 ugody w jednym postępowaniu rozgraniczeniowym?
22. Kiedy nie ujawnia się lokalu w ewidencji gruntów i budynków i w KW?
23. Czym jest MPZP
24. Kiedy modyfikuje się współrzędne punku granicznego?
Podsumowanie
Do egzaminów z zakresów 1; 2; 4; 5 przystąpiło 82 osoby
Do części ogólnej (testowej) przystąpiło 82 osób, zdały 57 osoby.
Do części szczegółowej przystąpiło 57 osoby, zdało 50 osób.
Do części ustnej przystąpiło 50 osób, zdało 48 osób.
Zdawalność wyniosła 59%
Następna sesja egzaminacyjna odbędzie się w dniach 28–31 maja 2025 r.